poniedziałek, 3 listopada 2008

Polskie ryby.


Zastanawiałam się ostatnio, dzięki akcji "Gotuj po polsku", co mi kojarzy się z kuchnią polską. Pożyczyłam od babci jej książki kucharskie, przeszukiwałam net i starałam się w moich skromnych wspomnieniach smaków odnaleźć właściwe receptury. Okazało się, że to co dla mnie jest tradycyjnym daniem to głównie takie potrawy, które witają na świątecznych stołach.

Karp - w moim słowniku ta ryba mogłaby nazywać się rybą wigilijną, gdyż do tej pory jadłam ją tylko na święta Bożego Narodzenia. Moja babcia robi karpia w galarecie, a mama mojego męża robi wersję smażoną. Duża porcja mojego ulubionego chrzanu i mogę zajadać oba dania w ilościach niemalże hurtowych.


Właśnie chrzan stał się moją inspiracją. Piękne filety karpia obłożyłam chrzanową pierzynką i zapiekłam w piekarniku. Pieczenie oraz dodatek śmietany złagodziły ostrość chrzanu, przenikając do mięsa ryby. Kiedy jedliśmy obiad, mój nieprzepadający za rybami mąż powiedział, że takiego karpia chętnie będzie jadł nie tylko na wigilię. Prawdziwa pochwała dla kucharki.


Karpiowi poza buraczkami miały jeszcze towarzyszyć ziemniaczki z wody. Postanowiłam jednak trochę zmienić tradycyjny układ na talerzu. Ziemniaczki rozgotowane w warzywnym bulionie z ziołami stały się przepyszną, gęstą kartoflanką. Jeszcze dodatek wędzonego węgorza oraz kleks ze śmietany i na talerzach mieliśmy kaszubską kartoflankę.

Okazało się, że kuchnia polska może całkiem zaskoczyć i przynieść dużo przyjemności. Teraz myślę nad kolejnym polskim przepisem, może też z chrzanem. Zobaczymy.

Karp po chrzanową pierzynką

Składniki:
40 dag filetów karpia (bez skóry)
4-5 łyżek chrzanu
2-3 łyżki śmietany (gęstej)
3 łyżki bułki tartej (ja dałam razowej)
sól, pieprz
2 łyżeczki tłuszczu (oliwy/ghee/klarowanego masła/oleju)

Przygotowanie: Karpia doprawić solą i pieprzem i ułożyć w wysmarowanej tłuszczem foremce. W małej miseczce zmieszać chrzan, śmietanę i bułkę tartą i tą mieszaninę położyć na filetach. Piec w 180 stopniach Celsiusa, aż ryba będzie gotowa, a pierzynka się zrumieni. Podawać z buraczkami, które idealnie harmonizują smak tłustej ryby.

Kaszubska kartoflanka z węgorzem

Składniki:
1,5 litra bulionu warzywnego (ew. rybnego)
70 dag ziemniaków, pokrojonych w kosteczkę
majeranek
tymianek
20 dag wędzonego węgorza
natka pietruszki
śmietana

Przygotowanie: Ziemniaki ugotować w czystym bulionie do miękkości. Zmiksować na krem. Ewentualnie dodać trochę płynu, by rozrzedzić zupę. Dodać majeranek i tymianek (po 1 łyżce drobno posiekanych). Podawać z kawałkami wędzonej ryby i kleksem ze śmietany, przybrane natką pietruszki.

Smacznego.

Gotujemy po polsku - 24.10. - 09.11.2008r.

3 komentarze:

Gosia Oczko pisze...

Przeczytałam u Ireny i Andrzeja, że popełniłaś taką zupę, to moja zupna ciekawośc wzięła górę i wpadłam do Ciebie luknąć ją, bom zupoholiczka przeca jest :)
Noo i powiem Ci, że zachęciła mnie ta zupina, ta chrzanowa wyżej też :)

Nie wspominając już o tych lodach z kardamonem :)


pozdrówka!

Tilianara pisze...

Dzięki Zemfiroczko :) Ja gdy zaczyna się jesień aż do wiosny wpadam w zupolubny stan, więc pewnie będzie ich trochę w mojej kuchni :)
Swoją drogą zachwyciła mnie Twoja grzybowa :)

Gosia Oczko pisze...

A dziękuję pięknie i wyglądam nowych zup u Ciebie :)

pozdrówka!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...